Η Suki Hiroshi έχει πραγματοποιήσει επένδυση ύψους $ 2500 με ετήσιο απλό επιτόκιο 7%. Πόσα χρήματα έχει επενδύσει σε ετήσιο απλό επιτόκιο 11% εάν ο συνολικός εισπραχθέντος τόκος είναι 9% της συνολικής επένδυσης;

Η Suki Hiroshi έχει πραγματοποιήσει επένδυση ύψους $ 2500 με ετήσιο απλό επιτόκιο 7%. Πόσα χρήματα έχει επενδύσει σε ετήσιο απλό επιτόκιο 11% εάν ο συνολικός εισπραχθέντος τόκος είναι 9% της συνολικής επένδυσης;
Anonim

Απάντηση:

Η Σουκί επένδυσε #$2500# στο #11%# ετήσιο απλό τόκο για την ίδια περίοδο για να κερδίσετε #9%# ετήσιοι τόκοι επί του συνολικού εισοδήματος #$5000#.

Εξήγηση:

Αφήνω # $ x # επενδύθηκε σε #11%# Για # t # έτος

Το ενδιαφέρον για επένδυση #$2500.00# Για # t # έτος στο #7%# ενδιαφέρον

είναι # Ι_7 = 2500 * 7/100 * t #.

Το ενδιαφέρον για επένδυση # $ x # Για # t # έτος στο #11%#

το ενδιαφέρον είναι # Ι_11 = χ * 11/100 * t #.

Το ενδιαφέρον για επένδυση # $ x # Για # t # έτος στο #9%#

το ενδιαφέρον είναι # Ι_9 = (χ + 2500) * 9/100 * t #.

Με δεδομένη κατάσταση # Ι_7 + Ι_11 = Ι_9 # ή

#: 2500 * 7 / cancel100 * cancelt + x * 11 / cancel100 * ακυρώσετε = (x + 2500) * 9 / cancel100 * cancelt #

#:. 2500 * 7 + χ * 11 = (2500 + χ) * 9 # ή

# 11x-9x = 2500 (9-7) ή ακυρώστε2x = 2500 * cancel2or x = $ 2500 #

Ο Σουκι Χέροσις επένδυσε #$2500# στο #11%# ετήσιο απλό ενδιαφέρον

για την ίδια περίοδο για να κερδίσετε #9%# ετήσιων τόκων επί του συνολικού εισοδήματος

του # $5000#. Ans