Η Tracy επένδυσε 6000 δολάρια για 1 χρόνο, με ετήσιο επιτόκιο 10% και το υπόλοιπο σε ετήσιο επιτόκιο 13%. Το συνολικό ενδιαφέρον της για το έτος είναι 712,50 δολάρια. Πόσα χρήματα επενδύει σε κάθε τιμή;

Η Tracy επένδυσε 6000 δολάρια για 1 χρόνο, με ετήσιο επιτόκιο 10% και το υπόλοιπο σε ετήσιο επιτόκιο 13%. Το συνολικό ενδιαφέρον της για το έτος είναι 712,50 δολάρια. Πόσα χρήματα επενδύει σε κάθε τιμή;
Anonim

Απάντηση:

$2250 @10%

$3750 @13%

Εξήγηση:

Αφήνω #Χ# είναι το ποσό που επενδύεται στο 10%

# => 6000 - x # είναι το ποσό που επενδύεται στο 13%

# 0,10x + 0,13 (6000-χ) = 712,50 #

# => 10x + 13 (6000-χ) = 71250 #

# => 10x + 78000 - 13x = 71250 #

# => -3x + 78000 = 71250 #

# => 3x = 78000 - 71250 #

# => 3x = 6750 #

#=> 2250#

# => 6000 - x = 3750 #