
Λαμβάνοντας υπόψη δύο ανεξάρτητα ρεύματα
βρόχος 1)
βρόχος 2)
Αντικατάσταση
Η σταθερά
Αντικατάσταση
Τώρα μπορούμε να απαντήσουμε στα στοιχεία.
ένα)
σι)
ντο)
ρε)
Το κύκλωμα στο σχήμα βρίσκεται στη θέση a για μεγάλο χρονικό διάστημα, κατόπιν ο διακόπτης ρίχνεται στη θέση b. Με Vb = 12 V, C = 10 mF, R = 20 W. α.) Ποιο είναι το ρεύμα μέσω της αντίστασης πριν / μετά τον διακόπτη; β) πυκνωτής πριν / μετά από γ) σε t = 3sec;
Βλέπε παρακάτω [NB να ελέγξετε τις μονάδες του αντιστάτη, υποθέστε ότι θα πρέπει να είναι στα Omega's) Με το διακόπτη στη θέση a, μόλις το κύκλωμα είναι πλήρες, αναμένουμε ρεύμα να ρέει μέχρι τη στιγμή που ο πυκνωτής φορτίζεται στο V_B της πηγής . Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας φόρτισης, έχουμε από τον κανόνα του βρόχου Kirchoff: V_B - V_R - V_C = 0, όπου V_C είναι η πτώση στις πλάκες του πυκνωτή, Ή: V_B - i R - Q / C = 0 Μπορούμε να διαφοροποιήσουμε το χρόνο wrt (Dt) / (dt) R - i / C = 0, επισημαίνοντας ότι i = (dQ) / dt Αυτό διαχωρίζει και λύει, με IV i (0) = (V_B) (V_B) / R) ^ (i (t)) 1 / i (di) / (dt) dt = - 1 /
Ο αρχικός μισθός για έναν νέο υπάλληλο είναι $ 25000. Ο μισθός γι 'αυτόν τον εργαζόμενο αυξάνεται κατά 8% ετησίως. Ποιος είναι ο μισθός μετά από 6 μήνες; Μετά από 1 χρόνο; Μετά από 3 χρόνια; Μετά από 5 χρόνια;

Χρησιμοποιήστε τον τύπο για απλό ενδιαφέρον (δείτε την επεξήγηση) Χρησιμοποιώντας τον τύπο για απλό ενδιαφέρον I = PRN Για N = 6 "μήνες" = 0.5 έτος I = 25000 * 8/100 * 0.5 I = 1000 A = P + I = 25000 + 26000 όπου A είναι ο μισθός, συμπεριλαμβανομένων των τόκων. Ομοίως, όταν Ν = 1 = PRN = 25000 * 8/100 * 1 = 2000 Α = Ρ + Ι = 25000 + 2000 = 27000 Ν = 3 = PRN = 25000 * 8/100 * + Ι = 31000 Ν = 5 Ι = PRN = 25000 * 8/100 * 5 = 10000 Α = 35000
Ο Sergio έκοψε ένα μακρύ κομμάτι δέρμα σε 6 ίσες λωρίδες, οι οποίες μέτρησαν το καθένα 7,9 cm. Πόσο καιρό ήταν το αρχικό κομμάτι δέρματος;

Το αρχικό κομμάτι δέρματος ήταν 47,4 εκατοστά. Δεδομένου ότι έχουμε 6 λουρίδες από δέρμα, κάθε 7,9 εκατοστά, το αρχικό κομμάτι δέρματος θα είχε μετρήσει: 7.9xx6 = 47.4