Ο εργοδότης του Ricardo πληρώνει το 90% του συνολικού κόστους του σχεδίου ασφάλισης υγείας της οικογένειάς του, ενώ ο Ricardo πληρώνει το υπόλοιπο. Εάν το συνολικό κόστος του σχεδίου θα αυξηθεί από κάθε μήνα σε 700 δολάρια το μήνα, πόσο περισσότερο θα πρέπει να πληρώσει ο Ricardo το μήνα;

Ο εργοδότης του Ricardo πληρώνει το 90% του συνολικού κόστους του σχεδίου ασφάλισης υγείας της οικογένειάς του, ενώ ο Ricardo πληρώνει το υπόλοιπο. Εάν το συνολικό κόστος του σχεδίου θα αυξηθεί από κάθε μήνα σε 700 δολάρια το μήνα, πόσο περισσότερο θα πρέπει να πληρώσει ο Ricardo το μήνα;
Anonim

Απάντηση:

# $ 700xx10% = $ 700xx0.1 = $ 70 #

Εξήγηση:

Ο εργοδότης του Ricardo πληρώνει το 90% της ασφάλισης υγείας της οικογένειάς του. Έτσι ο Ricardo πληρώνει το 10%. #(100%-90%=10%)#

Το σχέδιο αυξάνεται κατά $ 700 / μήνα - πόσο περισσότερο πληρώνει ο Ricardo;

Γνωρίζουμε ότι πληρώνει 10%, οπότε θα πληρώσει το 10% της αύξησης. Έτσι μπορούμε να γράψουμε:

# $ 700xx10% = $ 700xx0.1 = $ 70 #