
Απάντηση:
$144
Εξήγηση:
Μας δίνεται ότι το αυτοκίνητο καταναλώνει 6
Τώρα, 1
#= $144
Η Jenny χρησιμοποίησε 132 κυβικά πόδια φυσικού αερίου τον Μάρτιο, αν η εταιρεία φυσικού αερίου χρεώνει τα 0,322488 δολάρια ανά εκατό κυβικά πόδια, πόσα θα της οφείλει η εταιρεία φυσικού αερίου;

$ 0.43 που λαμβάνεται στο πλησιέστερο 2ο δεκαδικό ψηφίο Ο αριθμός των 100 κυβικών ποδιών που χρησιμοποιούνται είναι 132/100 Η τιμή για κάθε 100 κυβικά πόδια είναι $ 0.32488 Έτσι η συνολική πληρωμή που οφείλεται είναι 132 / 100xx $ 0.32488 = $ 0.43 που λαμβάνονται στο πλησιέστερο 2ο δεκαδικό ψηφίο
Το Kandace οδηγεί 48 μίλια σε κάθε τρόπο εργασίας. Εργάζεται 5 ημέρες την εβδομάδα. Το αυτοκίνητό της έχει 32 μίλια ανά γαλόνι αερίου. Αν το φυσικό αέριο κοστίζει 3,79 δολάρια ανά γαλόνι, πόσο ξοδεύει για το φυσικό αέριο να οδηγεί στην εργασία κάθε εβδομάδα;

56.85 Υπάρχουν πολλά βήματα σε αυτή την ερώτηση. Πρώτα βρες τη συνολική απόσταση που οδηγεί σε μία εβδομάδα. 48 μίλια σε κάθε τρόπο, σημαίνει 2xx48 = 96 μίλια την ημέρα. Για μια εβδομάδα 5 ημερών: 5xx96 = 480 μίλια την εβδομάδα. Το αυτοκίνητό της οδηγεί 32 μίλια σε ένα γαλόνι. Ο αριθμός των γαλόνων που χρειάζονται = 480 div 32 = 15 γαλόνια Κάθε γαλόνι κοστίζει 3,79 δολάρια Το κόστος για 15 γαλόνια για την εβδομάδα είναι 15 xx3,79 = 56,85 δολάρια
Ο Philip πηγαίνει σε οδικό ταξίδι 4000 χιλιομέτρων με τρεις φίλους. Το αυτοκίνητο καταναλώνει 6 λίτρα αερίου ανά 100 χιλιόμετρα και το φυσικό αέριο κοστίζει 1,50 δολάρια ανά λίτρο. Ο Φίλιππος και οι φίλοι του θέλουν να κατανείμουν ομοιόμορφα το κόστος του φυσικού αερίου, πόσο πρέπει να πληρώσουν οι ίδιοι;

4000km x 6L / 100km = 240L x $ 1.50 = $ 360/3 = $ 120 ανά άτομο Πρώτα πρέπει να καθορίσετε πόσα λίτρα αερίου θα χρειαστείτε για αυτό το ταξίδι 4000 χιλιομέτρων: 4000km x 6liters / 100km = 40 x 6 = 240 λίτρα. Κάθε λίτρο κοστίζει $ 1,50, οπότε τώρα βρίσκετε το συνολικό κόστος του φυσικού αερίου: 240 λίτρα x $ .150 / λίτρο = 360 δολάρια Το κόστος αυτό κατανέμεται από 3 άτομα, οπότε: $ 360 -: 3 = $ 120 Κάθε άτομο θα πρέπει να πληρώσει $ 120.