
Απάντηση:
Ένα μονοπώλιο θα μπορούσε να κερδίσει θεωρητικά αρνητικά κέρδη βραχυπρόθεσμα, λόγω της μετατόπισης της ζήτησης - αλλά μακροπρόθεσμα, μια τέτοια επιχείρηση θα κλείσει και επομένως δεν θα υπήρχε μονοπώλιο.
Εξήγηση:
Ένα μονοπώλιο μεγιστοποιεί το κέρδος επιλέγοντας την ποσότητα όπου το οριακό έσοδο (MR) = οριακό κόστος (MC). Σε βραχυπρόθεσμη βάση, εάν η ποσότητα αυτή έχει Μέσο Συνολικό Κόστος (ATC) μεγαλύτερη από την αντίστοιχη τιμή στην καμπύλη ζήτησης, τότε η εταιρεία θα έχει αρνητικό κέρδος (Τιμή - Μέσο Συνολικό Κόστος x Ποσότητα).
Δεν γνωρίζω πρακτικά παραδείγματα αυτού του είδους της κατάστασης, αλλά είναι μια μεγάλη ερώτηση - και θα ήθελα πολύ να δω ένα παράδειγμα, αν κάποιος έχει ένα. Νομίζω ότι το πιο κοντινό παράδειγμα μπορεί να είναι ένα μονοπώλιο που καθίσταται παρωχημένο με την ανάπτυξη μιας νέας τεχνολογίας ή ενός υποκατάστατου προϊόντος. Εξ ορισμού, δεν υπάρχουν υποκατάστατα για ένα μονοπώλιο, επομένως το μονοπώλιο θα έπαυε να υφίσταται ακριβώς όπως θα μπορούσε να βιώσει μια απώλεια.
Ας υποθέσουμε ότι μια τάξη μαθητών έχει μια μέση βαθμολογία SAT math 720 και μέση προφορική βαθμολογία 640. Η τυπική απόκλιση για κάθε τμήμα είναι 100. Αν είναι δυνατόν, βρείτε την τυπική απόκλιση της σύνθετης βαθμολογίας. Εάν δεν είναι δυνατόν, εξηγήστε γιατί.

Αν X = η βαθμολογία μαθηματικών και το Y = η λεκτική βαθμολογία, E (X) = 720 και SD (X) = 100 E (Y) = 640 και SD (Y) = 100 Δεν μπορείτε να προσθέσετε αυτές τις τυπικές αποκλίσεις απόκλιση για το σύνθετο σκορ. Ωστόσο, μπορούμε να προσθέσουμε διαφορές. Η απόκλιση είναι το τετράγωνο της τυπικής απόκλισης. var (X + Y) = var (Χ) + var (Υ) = SD2 (Χ) + SD ^ 2 (Υ) = 100 ^ 2 + 100 ^ 2 = 20000 var δεδομένου ότι θέλουμε την τυπική απόκλιση, πάρτε απλά την τετραγωνική ρίζα αυτού του αριθμού. Για το λόγο αυτό, η τυπική απόκλιση της σύνθετης βαθμολογίας για τους μαθητές της τάξης είναι 141.
Όταν ένα άρθρο πωλείται για $ 703, η ζημία που προκύπτει είναι 25% μικρότερη από το κέρδος που κερδίζεται από την πώληση του στα $ 836. Ποια είναι η τιμή πώλησης του άρθρου όταν κερδίζει κέρδος 20%;

Δείτε μια παρακάτω διαδικασία λύσης. Αφήστε την τιμή κόστους να είναι x ζημία που προκύπτει όταν πωλείται στα $ 703 rArr (x - 703) κέρδος που κερδίζεται όταν πωλείται στα $ 836 rArr (836 - x) Ως εκ τούτου? Από την απώλεια 25%, (100 - 25)% = 75% (x - 703) = 75/100 (836 - x) (x - 703) = 3/4 (836 - ) = 3 (836 - x) 4x - 2812 = 2508 - 3x Συλλέγοντας όμοιοι όροι .. 4x + 3x = 2508 + 2812 7x = 5320 Διαχωρισμός και των δύο πλευρών κατά 7 (7x) 5320/7 x = 5320/7 x = 760 x = 760 $ η τιμή πώλησης του προϊόντος σε 20%, (100 + 20)% = 120% sp = 760 xx 120/100 sp = 91200/100 sp = 912 $ η τιμή πώλησης του άρθρου όταν κερδίζει κέρδος 20% είν
Όταν παράγει 500 μονάδες παραγωγής, μια επιχείρηση κερδίζει κέρδος $ 20,000. Εάν η επιχείρηση πωλεί την παραγωγή της για $ 65 ανά μονάδα, τότε ποιο είναι το μέσο συνολικό κόστος της;
Το μέσο κόστος είναι $ 25 ανά μονάδα. Σύνολο πώλησης είναι S = 500 * 65 = $ 32500, το κέρδος είναι P = $ 20000 Το συνολικό κόστος είναι C = S-P:. C = 32500 - 20000 = $ 12500 Το μέσο κόστος είναι C_u = 12500/500 = 25 $ ανά μονάδα [Ans]