Η τιμή πώλησης σε μια τηλεόραση είναι 30% χαμηλότερη από την κανονική τιμή. Εάν η κανονική τιμή είναι $ 420, πόσο θα εξοικονομήσετε και ποιο είναι το τελικό κόστος μετά από φόρο πωλήσεων 8%;

Η τιμή πώλησης σε μια τηλεόραση είναι 30% χαμηλότερη από την κανονική τιμή. Εάν η κανονική τιμή είναι $ 420, πόσο θα εξοικονομήσετε και ποιο είναι το τελικό κόστος μετά από φόρο πωλήσεων 8%;
Anonim

Απάντηση:

Θα εξοικονομήσετε $ 126

Η τελική τιμή θα είναι $ 317,52

Εξήγηση:

Για να λύσουμε πρώτα αυτό το πρόβλημα πρέπει να βγάλουμε τους αριθμούς από τη λέξη πρόβλημα

Έχουμε λοιπόν τη βασική τιμή: #$420#

Εκπτωση: # 30% των $ 420 #

Φόρος: # 8% των $ 420 #

Στη συνέχεια απλοποιούμε όλα τα ποσοστά σε πραγματικές τιμές δολαρίου (υποθέτω ότι ξέρετε #100%=1# για αυτούς τους υπολογισμούς)

#.3*420=126# είναι η έκπτωση

Έτσι η νέα μας τιμή είναι

#420-126=294#

Στη συνέχεια βρούμε τον φόρο

#.08*294=23.52#

Έτσι η νέα μας τιμή είναι

#294+23.52=317.52#

Αυτή είναι η τελική μας τιμή

Ο τύπος γι 'αυτό είναι

# (% φόρου + 100%) (βασική τιμή βασικής τιμής% *% έκπτωση) #

Σε αυτήν την περίπτωση

#(8%+100%)($420-420*30%)#