
Απάντηση:
βρήκα
Εξήγηση:
Καλέστε το συνολικό αριθμό λιβρών μήλων
Και:
Από την πρώτη έχουμε:
Αντικαταστήστε το δεύτερο:
Και:
Απάντηση:
Το βάρος των μήλων είναι: 100
Το βάρος των ζευγών είναι: 65
Εξήγηση:
Αφήστε τη μάζα σε κιλά μήλων να είναι
Αφήστε τη μάζα σε λίρες ζευγών να είναι
Αφήστε το συνολικό εισόδημα από τα μήλα
Αφήστε το συνολικό εισόδημα από τα ζεύγη να είναι
Πωλούνται συνολικά 165 λίβρες μήλων
Πωλούνται μήλα για $ 1,75 ανά λίβρα
Πωλήθηκαν ζεύγη για $ 2,50 ανά λίβρα
Έκανε $ 337,50
'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Από την εξίσωση (1)
Αντικαθιστώντας τις εξισώσεις (2) και (3) στο (4)
Αλλά από το
'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Η υποκατάσταση της εξίσωσης (5) στην εξίσωση (1)
.~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Ελεγχος:
Το αγρόκτημα της Mo αγόρασε συνολικά 165 κιλά μήλων και ροδάκινων. Πούλησε μήλα για $ 1,75 ανά λίβρα και ροδάκινα για $ 2,50 ανά λίβρα. Εάν έκανε 337,50 δολάρια, πόσα κιλά ροδάκινων πώλησε;

Δείτε μια διαδικασία λύσης παρακάτω: Πρώτον, αφήστε την κλήση: έναν αριθμό λιβρών μήλων που πωλήθηκαν Mo. p ο αριθμός των κιλών ροδάκινων Mo που πωλούνται. Στη συνέχεια μπορούμε να γράψουμε αυτές τις δύο εξισώσεις από τις πληροφορίες στο πρόβλημα: Εξίσωση 1: a + p = 165 Εξίσωση 2: 1.75a + 2.50p = 337.50 Βήμα 1) Επίλυση της πρώτης εξίσωσης για: a + p = 165 a + p (165 - p) για την α στη δεύτερη εξίσωση και επιλύστε για p: 1.75 a + 2.50p = 337.50 γίνεται: 1.75 (165 - ρ) + 2.50ρ = 337.50 (1.75xx165) - (1.75xxp) + 2.50p = 337.50 288.75-1.75p + 2.50p = 337.50 288.75 + 2.50) ρ = 337.50 288.75 + 0.75ρ = 337.50 -color (κόκκινο) (28
Το αγρόκτημα της Mo αγόρασε συνολικά 150 κιλά μήλων και ροδάκινων. Πούλησε μήλα για $ 2 ανά λίβρα και ροδάκινα για $ 5 ανά λίβρα. Εάν έκανε $ 350, πόσες λίρες ροδάκινων πώλησε;

50/3 Ας x είναι ο αριθμός των λιβρών ροδάκινων που έχουν πωληθεί. Έτσι 150-x είναι ο αριθμός των λιβρών των πωληθέντων μήλων (καθώς τα συνολικά κιλά είναι 150). Τα χρήματα που έγιναν από την πώληση μιας λίρας ροδάκινων = 5 δολάρια χρήματα που έγιναν από την πώληση x λίβρες ροδάκινων = 5 δολάρια Παρόμοια Χρήματα που έγιναν από την πώληση μιας κιλό μήλων = 2 δολάρια Χρήματα που έγιναν από την πώληση 150-χ λίρες μήλων = 2 (150-x ) Έτσι 5x + 2 (150-x) = 350 "" (καθώς το συνολικό χρήμα είναι 350) 5x + 300 - 2x = 350 3x + 300 = 350 3x = 50 x = 50/3 Αρχικά θεωρήσαμε τα συνολικά κιλά τα ροδάκινα που πωλούνται ως x, έτσι
Τα αχλάδια κοστίζουν 0,92 δολάρια ανά λίβρα και τα μήλα κοστίζουν 1,10 δολάρια ανά λίβρα. Ο κ. Bonilla αγόρασε 3,75 λίβρες αχλαδιών και 2,1 κιλά μήλων. Πόσο πληρώνει για τα αχλάδια και τα μήλα;

$7.575 0.92*3.75 + 1.10 * 3.75 => 3.45 + 4.125 = 7.575